Be a fly on the wall of our homeschool today!
Be a fly on the wall of our homeschool today!

A blogger friend of mine, thinking of homeschooling, recently asked our blogger group what we used for our homeschools. This post is for her and anyone else that would like to learn from what we are successfully using in our homeschool this year.

Our homeschool family: 3 girls – one in Kindergarten, one in 2nd grade and one in 3rd grade.

Our challenges this year: I, the homeschool mom, am having a “difficult pregnancy” and am due the end of June. I am on rest and light activity only. I have very little energy or strength.

Our philosophy: to teach our kids about God and what He created each of them to be and do with their lives, to teach them to be productive, useful, serving, and free from things like debt and entitlement. We also find it important to teach them practical skills as much as academics, including how to maintain a household and to start and run their own businesses. We teach them that they, at least to a degree, have a choice between reward and chastening, between blessing and cursing, between life and death.

Disclosure: some links in this post are affiliate links.

Math: We are currently using A Beka for 2nd grade and 3rd grade math. To save money, I skipped purchasing the Teacher’s Guides. Other than a couple of exercise here and there, I have not found that I need them. Cost of each book was $16.95.

Language Arts: We find the simplicity of Queen Publishing’s Language Lessons for the Elementary Child and Language Lessons for the Very Young a fun way to learn the basics of grammar w/o painful stuff like diagramming sentences. Cost of each book was $22.95.

Reading: The library. We make a monthly trip to the library to get fiction and non-fiction books that the children enjoy and fits our set of criteria for acceptable reading. I review / scan everything before they read it. We also peruse thrift stores and used book stores to add some classics and such to our small home collection of books.

When we teach reading, we use phonic flash cards and Bob books to start. I used Rod and Staff 1st grade phonics curriculum last year when I had a 1st grader. I am still debating if this is what I will use next year for my kindergartener. The first year we used the Rod and Staff phonics curriculum, it was given to us as a gift. The readers and teachers guides are reusable.

Writing: Pentime Penmanship – I have the girls back one year as their writing /  printing is their weak point. So the 2nd grader is on grade 1 printing and the 3rd grader is on grade 2 transition from printing to cursive. The girls like the dot-to-dots and little saying that are on the pages with the writing practice, makes it more interesting. These only cost $5.50 each.

Spelling: Sequential Spelling Level 1 – The volumes do not correspond to years and contain more than one years worth of work. We will get halfway through the book this year for my 3rd grader and the second half next year. Its cost was about $20.00

Bible Curriculum: We use The Action Bible for morning devotionals and Christian Light Publishing’s workbook based Bible curriculum for each grade. The Action Bible was $14.95 and worth every penny. The one year, CLP Bible Curriculum was $17.00.

Art: We are using A Beka Art Project workbooks this year for the 3rd grader and the 2nd grader. Lots of fun and very colorful projects. There is some supplies to purchase, which has been a challenge for us and we don’t celebrate all the holidays they cover, so we have skipped quite a few projects, but there are so many, we couldn’t do them all anyway. They were $12.95 each.

History / Social Studies: We do a group / unit study type history called Story Of the World – Vol 1 – The Ancient World. The girls love how the book reads like a story, we use questions and narration to reinforce, there are coloring pages and map work, and finally, a choice of hands on projects to make the history come alive. We got the book and activity book used as a gift.

Science: Same as the history, we are doing group / unit study type science. We are using New Leaf Publishing’s The New Astronomy Book for the 1st 3/4 of the year and their Bug Book for the last 1/4. I did reviews of The New Astronomy Book here, along with a sample unit study and the same for the Bug Book here. These books were free to me for doing reviews.

Music: We were using Music for Little Mozarts Volume 2, but the children were fighting it and I did not have the energy to continue. So now we use YouTube for vocal warm-ups, sing alongs, and occasionally a beginning ballet or tap lesson.

Kindergarten: All three of my girls have loved their Rod and Staff A – J Kindergarten Workbook series, and the latest one is no exception. She also participates in the Science and History unit study curriculum to her ability. We get picture books from the library and I read to her. I am teaching her numbers, letters and basic phonic combos with flash cards. The Kindergarten workbooks were less than $40.00 for the 10 workbook set.

We occasionally do some special, short term unit studies, but that is for another post:-)
Language Lessons - Charlotte Mason Style Language Arts